Банк усіляких цікавинок


..Дивною і ненатуральною здається людина, яка існує без книги.
Т.Г.Шевченко


Корисно знати.

Слово «бібліотека» — грецького по­ходження, а перекладається так: «бібліо» — книга, «тека» — зберігання. Отож, це місце, де зберігаються книги.
 Бібліотеки мають свої давні історії. В Стародавньому Єгипті бібліотеки мали дуже гарну назву: «Аптека душі» або «Притулок мудрості», або «Будинок життя», але користуватися ними могли тільки багаті знатні люди, фараони та жерці храмів. Для простого люду вхід до бібліотеки був закритий.
 Були бібліотеки і в Передній Азії ще в VII-VI тисячолітті до н.е. Археологи при розкопках знайшли залишки палаців, в одному з яких була бібліотека, яка налічувала 30 тис. книг. Всі вони згоріли, тому що були зроблені з глини. 
      У нас на Батьківщині, ще за часів Київської Русі, книга була у великій пошані. Відомий школярам з історії київський князь Володимир Святославович (жив він тисячу років тому) відкривав школи, спеціальні майстерні, де переписували, розмножували книги. А в часи князювання .Ярослава Мудрого в Києві при Софійському соборі засновується перша у Київській Русі бібліотека.
Сиділи переписувачі в соборі, переписували книги, перекладали з інших мов. Потім з Києва книги по­трапляли до інших міст. Варто нагадати, що коштува­ли тоді книги дуже дорого, виготовлялися вони з пер­гаменту. А ще ж палітурка! Її оздоблювали коштов­ним камінням, золотом, сріблом. Тому не дивно, що до полиці книги частенько прикріплювали ланцюгом.

                                                             БІБЛІОТЕЧНІ ЦІКАВИНКИ

·Головна бібліотека України – Національна парламентська бібліотека України.

·Перший на Русі засновник бібліотеки – Ярослав Мудрий.

·Основний історичний жанр слов’янської літератури ХІ-ХІІІ століття – літопис.

·Перша зі слов’янських абеток – Кирилиця.

·Пам’ятка старовинного письменства – рукопис.

·Перша українська друкована книга видана у 1616 році.

·Заклад культури, що організовує збір, зберігання творів друку та інших носіїв інформації – бібліотека.



                               Бібліотечні цікавинки


Цікаві факти

Закон перш за все!!!
Одного разу французький король попросив рукописну книгу з бібліотеки Парижського університету. Він отримав відповідь у вигляді листа, що бібліотека ні в якому разі не віддасть таку цінну книгу зі стін бібліотеки, не отримавши залогу за неї (сума залогу була величезною). Згодився король на ці умови чи ні, невідомо, але сам лист зберігся.

Краще пізно, ніж ніколи!
Читачі, які забували повертати книги до бібліотеки були завжди. В 1975 році в одну з англійських бібліотек була повернута книга “Вчимося в’язати і вишивати”. Читачка так захопилась нею, що тримала книгу на протязі 43-х років.

Найменша бібліотека.
Найменша бібліотека в світі знаходиться в індійському місті Амритсаре, де збірігається одна священна книга.

На службі Її Високості.
Відома прихильність англійців до традицій.Одна з них дотримується в бібліотеці Британського музею: для захисту книг від мишей в штаті працівників є кішки!

Любий читачу! 
Вже понад два століття діти і дорослі всього світу читають найвеселішу книжку “Пригоди барона Мюнхгаузена”, яку написав відомий німецький письменник Рудольф Еріх Распе. В ній ти зустрінешся з бравим, мужнім і винахідливо-безстрашним бароном Мюнхгаузеном. А також матимеш щасливу нагоду звідати незвичайних мисливських пригод, зустрітися з дивовижними тваринами, поплавати на гарматному ядрі… А чи знаєш ти, що у світі є лише чотири пам’ятники барону Мюнхгаузену: в німецькому місті Ганновері, де народився Еріх Распе, в російських містах Москві, Калінінграді та в Україні, у місті Хмельницькому. У Хмельницькому він зведений в 1970 році для організації дворового простору і як забава для дітей. Скульптор – Валентина Ляшко. Пам’ятник знаходиться у дворі будинку по вулиці Кам’янецькій, 48. Якщо тебе зацікавить цей факт і ти захочеш більше дізнатися про цю скульптуру, звернися до книги “Хмельницький культурний: з минулого в майбутнє”






Цікавинки про читання
А чи знаєте Ви, що:
1. Під час читання очі дивляться в різні боки.
2. При читанні майже 50% часу очі людини дивляться на різні літери. При цьому лінії погляду можуть як розходитися в різні боки, так і перехрещуватися.
3. 95% людей читають дуже повільно – 180-220 слів у хвилину (1 сторінку за 1,5-2 хвилини).
4. При швидкому читанні стомлюваність очей менша, ніж при повільному.
5. Рівень розуміння при традиційному читанні становить 60%, при швидкому – 80%.
6. Протягом години очі  57 хвилин зафіксовані на тексті, тобто перебувають у відносному спокої.
7. При читанні очі, дивлячись на різні літери, передають різне зображення, а мозок все одно об’єднує їх в одну картинку.
8. Очі людини з середніми навичками читання роблять на одному книжковому рядку 12-16 зупинок, а читаючого швидко – 4-2 зупинки.
9. Традиційно у людини обсяг одномоментної фіксації становить 10 друкованих знаків (тобто 1,5-2 слова одного рядка). У того, що читає швидко – 200-500 знаків (це 33-83 слова кількох рядків).
10. При повільному читанні відбувається 0,5-0,7 невиправданих повернень до прочитаного на один рядок.
11. У школярів відбувається 20 регресивних рухів на один рядок, у студентів – 15.
12. При традиційному читанні втрачається 1/6 частина витраченого часу на регресивні очні рухи.
13. Наполеон читав зі швидкістю дві тисячі слів за хвилину.
14. Бальзак прочитував роман у двісті сторінок за півгодини.
15. М. Горький читав зі швидкістю чотири тисячі слів за хвилину.
16. Н. А. Рубакін прочитав 250 000 книг.
17. Хтось Е. Гаон дослівно пам’ятав 2500 прочитаних ним книг.
18. Т. Едісон читав відразу 2-3 рядки, запам’ятовуючи текст мало не сторінками завдяки максимальному зосередженню.


               

Цікаві факти про книги

У століття інформаційних технологій ми практично забули, що таке книга. Стара, добра паперова подруга в години навчання або дозвілля. Ви, напевно, пам’ятаєте ще хрускіт сторінок щойно купленої книги, запах чорнила. Мудрість, укладена в її обіймах, окриляє нас. Ось тому пропонуємо вам підбірку — Цікаві факти про книги.
  •  у  минулі часи книги розташовувалися на полиці по-іншому: корінцем до стіни.
  •  книги про позіхання викликають у вас позіхання.
  • найсприятливіший вік для навчання читання — 4-6 років. Дітей 6-7 років важче навчити читати.
  • якщо дитина не навчилася до третього класу читати, її чекає важка доля. Так свідчать результати дослідження, проведені в США.
  • за читанням люди проводять приблизно 6,5 годин на тиждень, телевізор — кращий друг людини — забирає до 14 годин пильної уваги в тиждень.
  • тобі десять років, а ти погано читаєш? Таким ти і залишишся і в середній школі. Таку формулу вивели вчені мужі з Єльського університету.
  •  щоб створити роман, письменник витратить у середньому 475 годин свого часу. А читач скільки?
  • тюремні нари надихають: Мігель де Сервантес «Дон Кіхот», «Подорож пілігрима» Джон Баньян, Оскар Уайльд створив «Тюремну сповідь», Ніколо Макіавеллі написав монументального «Государя».
  • у минулі часи книги в бібліотеках приковували ланцюгами для їх кращого збереження.
  • найактивніші покупці книг в наш час люди старше 45 років.
  • покупець у книжковому магазині в середньому 8 секунд розглядає передню обкладинку і п’ятнадцять секунд задню.
  • більше половини, це 68%, покупців книжок жінки.
  • вісімнадцята сторінка книги — межа інтересу більшості читачів.
  • книги видавничого дому «Penguin» в м’якій обкладинці були дешевше своїх аналогів у твердій палітурці, що і зробило їх більш доступними.
  • малограмотність — проблема сучасного суспільства. Економісти порахували, що непрямий убиток щорічно складає 20 мільярдів доларів — втрачений прибуток, низька продуктивність та інші фактори.
  • читання книг розвиває в людях добрі почуття, такі як волонтерство, благодійність.
  • людина, яка краде книги називається бібліоклептоманом. Найвідомішим був Стівен Блумберг, який викрав 23 000 (!) Рідкісних книг з 268 бібліотек. Цікавий факт — його колекція оцінювалася в 20 мільйонів доларів!
  •  «Книжковий хробак» — це крихітні комахи, що харчуються книжковими корінцями.


                                        Чи знаєте ви , що  ...

Однією з найбільших бібліотек за всю історію людства є Бібліотека Конгрессу США у Вашингтоні. Бібліотека налічує більше 75 млн найменувань, включаючи книги, фотографії, записи, музичні композиції. Бібліотека відкрилася у 1800 р. із загальною вартістю книг у 5 тис. доларів.

Для перевезення комп'ютерного парку бібліотеки знадобилось би 75 вантажівок. На побіжний перегляд кожного з примірників зберігання бібліотеки  довелось би затратити 137 років життя без сну та відпочинку.

=========================================================
Найбільшою електронною бібліотекою на сьогоднішній день єВсесвітня цифрова бібліотека. Її урочисте відкриття відбулося 21 квітня 2009 р. Засновником цього глобального проекту стала Бібліотека Конгресу США. Учасниками міжнародного проекту є національні книгосховища йархіви різних країн. Завдяки цій унікальній бібліотеці мільйони людей   можуть отримати безкоштовний доступ до скарбів культури та архівів різних країн світу 7 мовами.
=============================================================
 Раніше найбільшою книгою у світі вважалася "Суперкнига", розміри якої становили 2,74 х 3,07 метра. Вага цієї книги - 252,6 кг і налічуває вона 300 сторінок. "Суперкнига" була видана в Денвері (штат Колорадо, США) у 1976 р. Проте в 2004 р. в Росії видали книгу під назвою "Найбільша в світі книга для малят". І хоча в ній всього 4 сторінки і 12 віршів для дітей, ця книга має воістину значні розміри. Висота книги становить 6 метрів, ширина - 3 метри, а вага цієї книги-гіганта - 492 кг.

=======================================================
·              Умільці багатьох країн створили цілу низку мініатюрних книжок, але мікромініатюрна книжка "Кобзар", створена українським майстром М. Сядристим, — найменша у світі: її площа — 0,6 кв. мм. Це майже у 19 разів менше від найменшої японської книги. Сторінки настільки тонкі, що перегортати їх можна лише кінчиком загостреного волоска. Зшито книгу павутинкою, а обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника.
==============================================================================

  Дванадцять самих маленьких книг світу вміщаються в одній столовій ложці. Серед них є мініатюрне видання Корану, словник англійської мови на 12 000 слів і Конституція Франції.
==================================================================

 Найтовстішою друкованою книгою у світі є WIKIPEDIA. Вона являє собою збірник статей з мережі Інтернет, що її любитель книг Роб Метьюс вирішив надрукувати у вигляді одного тому. Таким чином, паперова версія цієї книжечки склала 5000 сторінок.
=====================================================================
  Читання – пожива для розуму і душі. Але виявляється, це ще й свого роду ліки. Британські нейрофізіологи з університету Сассекса дійшли висновку, що жодне заняття не розслабляє людину так, як читання книг. Душевний стан учасників експерименту за 6 хв. прослуховування музики покращився на 61%, після чашечки кави – на 54%, прогулянка на природі допомогла на 42%, а відеогра чи фільм – всього на 21%. Найкращий результат показало читання – за ті ж 6 хвилин душевний тонус   експериментальної групи зріс на 68%. Учений Девід Льюіс відзначив: «Головне, що захопившись змістом книги, людина розслабляється і забуває про всі неприємні думки». Тож читаймо!
=======================================================================
        Один з найвизначніших письменників Франції, історик, філософ, поет Вольтер написав книжку «Історія Карла XII», яку до кінця XIX ст. було перевидано понад 100 разів. Дві сторінки в ній присвячено Україні та її гетьманові Івану Мазепі. У своєму творі Вольтер писав про Україну: «Україна завжди прагнула свободи, але, оточена Москвою, Туреччиною і Польщею, все була примушена шукати собі протектора в одній з цих держав». Мазепу він описував так: «Це була відважна людина, далекоглядна, невтомна в праці, хоч і поважного віку».
========================================================================
·               Коли О.С. Пушкін  лежав смертельно поранений після дуелі, лікар побачив, що залишилося йому жити лічені хвилини,  запитав: “Може покликати друзів попрощатися?”. Пушкін, а він лежав у своєму робочому кабінеті, обвів очима стелажі з книгами і промовив: “Прощайте, мої друзі!”. За мить великого поета не стало.
==================================================================================

Цілком Біблія видана 366-ма мовами світу. Окремі частини Біблії переведені на 2212 мов.
============================================================================


·                 Перебуваючи у Парижі, Марко Вовчок заприятелювала із знаменитим французьким фантастом Жюлем Bерном. Наслідком їхньої дружби було те, що Жюль Верн дав українській письменниці виключне право перекладу його творів на російську мову. Вона переклала 15 пригодницьких та науково-фантастичних романів Ж.Верна і сприяла популярності цього письменника в Росії.
====================================================================================
·               Найбільше мов серед українців знав А.Ю. Кримський — український вчений, письменник, перекладач. Коли його запитували, скільки мов він знає, відповідав: «Мабуть,  шістдесят, а то й більше!» У дитячі роки він досконало вивчив німецьку, французьку та англійську мови. В юнацькі - добре оволодів грецькою, турецькою, італійською, давньоєврейською, санскритом. Мови  вивчав до кінця життя, став ученим-орієнталістом світового рівня, спеціалістом з арабістики, тюркології та іраністики і лишив після себе понад тисячу наукових праць. Він перший доніс до українського читача безпосередньо з оригіналів східну поезію, зробив переклад цілої її антології ІХ-ХУ ст., додавши вступні наукові довідки.
====================================================================================


·                М.І. Костомаров мав феноменальну пам'ять. Він міг не тільки цитувати окремі місця з літописів, але й цілі акти і документи. З пам'яті виголошував великі уривки шевченкових поезій і вірші інших улюблених поетів, декламуючи часто Байрона, Шіллера, Гете та Максимовича. А найбільше подобалися йому українські думи: поет-учений пам'ятав не тільки тексти всіх дум, але й усі відомі їхні варіанти.

==================================================================================
В'язнем Бастилії була ... знаменита Французька енциклопедія, що складена Д’Аламбером і Дідро. Книгу звинувачували в тому, що вона завдає шкоди суспільній моралі та релігії.

======================================================================================

=================================================================================



Мінлива скеля.
Скала Улуру в Австралии
В  Австралії  є Мінлива скеля УЛУРУ (Змінює свій колір протягом дня).На світанку вона світло -лілова,удень під гарячим сонячним промінням -пурпурово-червона,потім стає рожевою,а опівдні-золотавою.На вершину скелі краще не сходити-небезпечно для життя.
Скала Улуру в Австралии

Місцеві жителі-аборигени вважають гору священною і забороняють фотографувати ті її місця,де вони здійснюють ритуали...


Кам"яний   ліс.

На острові Мадагаскар  можна  помилуватися незвичайним  камя"яним лісом. Упродовж  мільйонів років його створювали вода і вітер-"витісуючи" дерева з карстових скель.Для туристів  тут прокладено  спеціальні стежки і підвішено дерев"яні драбини.
Замість звичайних гір у небо дивляться частоколи із загострених кам’яних голок. У деяких місцях їх висота сягає п’ятдесяти метрів. Між ними ростуть рідкісні види дерев, на яких живуть такі ж рідкісні представники тваринного виду — сніжно-білі лемури, і пролітають не менше рідкісні види птахів.
Картинки по запросу кам'яний ліс на острові мадагаскар
На незвичайну красу Кам’яного лісу туристи можуть помилуватися, піднявшись на вершини за допомогою альпіністського обладнання, або з оглядових майданчиків. Інших варіантів немає. Місцеві жителі розповідають,що по всій величезній території заповідника немає жодного рівного клаптика землі. Цей ландшафт недоступний тільки для людини, але допомагає вижити рідкісним видам рослин і тварин, особливо лемурам, які живуть тут у великій кількості. Маленькі моторні тварини виглядають дуже дивно на тлі навколишніх їх суворих скель.
                 "ГАРЯЧІ"  ПУСТЕЛІ
   Найспекотніше місце на нашій планеті - лівійська пустеля Дашти -Лут. У  2005 році тут було зареєстровано рекорд- плюс 70 градусів за Цельсієм.За такої температури  можна приготувати яєшню. А ходити босоніж тут -зась.!Навіть у тіні температура сягає 60 градусів. Ще в  одній пустелі  -Єль -Азізія  - у 1922 р. зафіксовано температуру  57.8 градуса.
Картинки по запросу лівійська пустеля Дашти-Лут
                       
                    "КРИВАВИЙ"   СТАВ.
  Неподалік  японського міста Беппу є незвичайний став із червоною водою. ЇЇ колір змінюється залежно від погоди: світить сонце- вода жовтогарячо-червона; захмарило-яскраво-червона; під час грози нагадує  справжню кров.Такого кольору надають воді оксиди заліза,яких тут дуже багато.До того вона ще й кипить, бо  у підводній печері є гарячі гейзери. . Кожні  сорок хвилин відбувається  викид "кривавої" води у став. Ніхто у ньому не купається : температура води- плюс 90 градусів за Цельсієм.
6

   Найвітряніше місце. 
  Найвітрянішим місцем на Землі є бухта Співдружності в Антарктиді. Вітер дме зі швидкістю 240 кілометрів на годину, а найбільша зафіксована швидкість -322 кілометри на годину (90 метрів на секунду).
Бухта Содружества, Антарктида. Название довольно символичное



Сьогодні там находяться станції з вченими, які досліджують вуглеродні і мінеральні резерви прісної води  та клімат.

 Самое влажное место на планете

Маусинрам, Индия. Ежегодно в этой деревушке выпадает около 11871 миллиметров осадков. Причина частых осадков — муссоны. С июня по сентябрь они несут сюда с Бенгальского залива влагу, которая конденсируется над 1,5-километровым плато в районе Восточных гор Кхаси.

Дожди и жители Маусинрам, Индия


 Самое сухое место на планете
Пустыня Атакама, Чили. В течение 37 лет дождь здесь шел всего четыре раза. Ландшафт пустыни настолько сухой, что ученые из NASA назвали ее идеальным местом для испытаний своего марсохода.









За год в Атакаме выпадает не более 10 мм осадков


Место с самым длинным названием в мире

 Место с самым длинным названием в мире. Вслух лучше не произноситьЭто холм, находится в Новой Зеландии. Его название — топоним, который состоит из более 80 букв, с полинезийского языка маори переводится так: “Вершина холма, где Таматеа, мужчина с большими коленями, который скатывался, забирался и проглатывал горы, известный как поедатель земли, играл на флейте для своей возлюбленной“.


Самое ровное место на Земле
Солончак Уюни, Боливия. Это высохшее соленое озеро на юге пустынной равнины Альтиплано, располагающееся на высоте около 3650 м над уровнем моря. Общая площадь — 10 588 км². Внутренняя часть покрыта слоем поваренной соли толщиной 2-8 м. Во время сезона дождей солончак покрывается тонким слоем воды и превращается в самую большую в мире зеркальную поверхность.









Солончак Уюни, Боливия

Самый удаленный остров в мире
Тристан-да-Кунья. Все жители являются потомками переселившихся на остров с 1816 по 1908 год 8 мужчин и 7 женщинТристан-да-Кунья, британская заморская территория. Ближайшим городом к острову является Кейптаун (второй по населению город Южно-Африканской Республики). Расстояние между географическими объектами – почти 2,8 тысяч км. Площадь острова — 207 км². Население на 2016 год — всего 267 человек.





Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Головна